Staré známe heslo „nežer“ asi nebude tak prosté, jak se zdá.

Bílkoviny, tuky, sacharidy, pohyb, kalorie, metabolismus, raw strava, koktejly, obiloviny, ovoce, zelenina, červené maso a tak dále a tak dále. Je hubnutí opravdu jen o tom?

Klienti, se kterými pracuji, často zmiňují, že jejich problém je „v hlavě“. Bojují s nadváhou a obezitou z různých důvodů. Někdy se jedná o neznalost základních výživových doporučení, nevědí jak se vyváženě stravovat, jejich představy o skutečně snědeném množství potravin jsou zkreslené, jindy se málo hýbou. Ať už jsme více anebo méně vzdělaní v oblasti výživy, někdy ty kila navíc jednoduše shodit nejde. Otvíráte v noci ledničku? Víte, že to nemáte dělat! Dáte si na oslavě plný talíř zákusků? Ano, i to víte, že není správné! Jak si ale máte pomoct, aby se ručička na váze pohybovala tím správným směrem? Staré známe heslo „nežer“ asi nebude tak prosté, jak se zdá.

Výzkumy ukazují, že v boji proti nadváze a obezitě opravdu nestačí kontrolovat jenom ty jednoduše měřitelné a ovlivnitelné činitele (příjem a výdaj kalorií). Ve hře je totiž i množství psychologických, sociálních, společenských a kulturních aspektů. A o tom moje práce je. Kromě péče o tělo se zajímám i o duši, protože spolu s Jungem věřím, že:

”Nesprávné fungování psyché může dalekosáhle poškodit tělo, stejně jako může naopak tělesné utrpení poškodit duši; neboť duše a tělo nejsou nic odděleného, je to spíše jeden a tentýž život.“ (C.G. Jung)

Share this post