Jste připravení na změnu?

Pokoušíte se zhubnout? Chcete přestat kouřit? Nebo změnit nějaké své chování, které je pro Vás nepřijatelné? A jste vůbec připravení na změnu?


Teoretický model připravenosti na změnu (Prochaska, DiClemete; 1983) mluví o tom, že lidé, kteří chtějí změnit své chování, nedělají jenom jednoduché černo-bílé rozhodnutí (chci nebo nechci zhubnout), ale jde spíš o postupný proces rozhodování rozdělený do jednotlivých fází. Jinými slovy – jde o stupně připravenosti ke změně dosáhnout svých cílů.

  • 1. Stupeň NEPŘIPRAVENOSTI NA ZMĚNU nebo „NEMÁM PROBLÉM“

Když se nacházíte v této fází, pravděpodobně nad žádnou změnou chování neuvažujete (a proto tyto řádky nejspíš ani nečtete). Vyznačuje se nepřipraveností, nemotivovaností a odporem. Snažíte se někomu pomoct a chcete, aby navštívil odborníka? V případě, že se dotyčný vyskytuje v tomhle stupni, bude nejspíš Vaše energie vynakládaná zbytečně a i v případě, že psychoterapii podstoupí, pravděpodobně z ní velmi rychle odejde a nebude úspěšná.

  • 2. Stupeň UVAŽOVÁNÍ O ZMĚNĚ

Neboli fáze uvědomování si problému a zvažování, co by Vám změna přinesla a naopak vzala. Porovnávaní pro a proti může vést k tomu, že na tomto stupni ustrnete celý život. Toto období je i obdobím, kdy čekáte na ten důležitý impulz, který Vás přiměje k nějaké akci. Začínáte si uvědomovat, že máte nadváhu a že Vám to způsobuje potíže, ale na druhé straně se nechcete vzdát života se svými oblíbenými dobrůtkami. Co vyhraje?

  • 3. Stupeň PŘÍPRAVY

Uvádí se, že lidé nacházející se v této fázi začnou konat přibližně do jednoho měsíce. Už víte, co byste pro změnu chování měli udělat (chci zhubnout – začnu cvičit, chci se „změnit“ – podstoupím psychoterapii). Nejedná se jenom o myšlenky v obecné rovině. Máte už konkrétní plán, víte, kam přesně půjdete cvičit anebo který psychoterapeut by Vám vyhovoval.

  • 4. Stupeň REALIZACE

Je okamžikem změn. Měníte své stravovací zvyklosti, začínáte cvičit, přestáváte pít, kouřit, jednoduše děláte věci jinak. Motivace je na nejvyšším stupni, jste plní energie. Otázkou je jak dlouho.

  • 5. Stupeň UDRŽOVACÍ

Dostáváte se do nejtěžšího období změny Vašeho chování. Už jste si osvojili určité nové postupy a techniky, které redukují pro Vás nežádoucí chování, ale motivace a prvotní nadšení postupně klesá. Vydržíte dál a dosáhnete svých vysněných cílů nebo se vrátíte znovu na začátek?

Jestli přetrváte v udržovacím stupni a budete úspěšní, závisí od mnoha dalších psychologických faktorů, o kterých si povíme příště.

Share this post