Nutriční terapeut vs. výživový poradce
Hledáte pomoc v oblasti stravování? Kladete si otázku, jestli Vám může pomoct lépe nutriční terapeut nebo výživový poradce?
Možná by bylo vhodné se nejdřív zamyslet nad tím, co chcete:
- Chci/nechci rychle zhubnout bez ohledu na zdravotní stav nebo důsledky diety na zdraví?
- Chci/nechci užívat potravinové doplňky?
- Zajímá/nezajímá mne, jestli má poradce pro výživu v daném oboru nějaké vzdělaní?
Odpověděli jste na výše uvedené otázky následovně:
Jde Vám prioritně o zhubnutí, nevadí Vám užívat potravinové doplňky a nezáleží Vám, jakou má poradce pro výživu kvalifikaci. V této situaci máte na výběr z obrovského množství poraden a výživových poradců, fitness trenérů a různých pseudoodborníků zaměřených na prodej výrobků. Můžete vybírat dle sympatií, ceny, atp.
V opačném případě se Vám výběr výrazně zužuje, protože potřebujete vyhledat nutričního terapeuta (nutričního specialistu), a ne výživového poradce.
Jaký je tedy rozdíl?
- Nutriční terapeut dle platné legislativy je odborník, který dosáhl v oblasti výživy vysokoškolské vzdělání nebo vzdělání na vyšší odborné škole. To znamená, že se minimálně tři roky vzdělával v dané problematice. Pravděpodobně rozumí biochemii, fyziologii, anatomii lidského těla a hlavně je odborníkem v léčebné a klinické výživě. Je držitelem registrace od ministerstva zdravotnictví a odbornost si neustále prohlubuje: čte zahraniční studie, účastní se konferencí, případně i publikuje (nemyslím tím příspěvek na blogu o zázračném hubnutí).
- Výživový poradce nemusí mít vůbec žádné vzdělání (protože se jedná o volnou živnost v podnikání) nebo absolvoval nějaký kurz výživy. Může se jednat o kurz s rozsahem několika týdnů či víkendů, kde se naučí něco málo o výživě. Na každém kroku již najdete nějakého fitness trenéra, který téměř ze dne na den dospěl k přesvědčení, že když umí sestavit efektivní cvičebný plán, tak není problém sestavovat ani jídelníčky (a ještě k tomu „na míru“). Po světě běhá i obrovské kvantum dealerů potravinových doplňku, kteří se taky sami jmenovali na pozici výživových poradců.
Jak poznám, že jsem na správné adrese?
- Nutriční terapeut se bude určitě zajímat o Váš zdravotní stav. Probere s Vámi zdravotní a nutriční anamnézu, užívané léky a stravování bude nastavovat na základě těchto informací.
- Nebude Vám slibovat zázraky.
- Je schopen uznat, že před rokem bylo něco jinak, než je teď.
- V případě potřeby Vás odešle za jiným odborníkem.
- Nebude Vám prodávat potravinové doplňky a stavět změnu jídelníčku na nějakých konkrétních produktech.
Slovo na závěr:
Jak mezi nutričními terapeuty, tak i mezi výživovými poradci se najdou lidé, kteří jsou více nebo méně kompetentní. Vhodným ukazovatelem je Váš pocit. Má odborník na výživu skutečný zájem o Vás (o člověka, který přichází s nějakým svým trápením a potřebuje pomoc) nebo je jeho prioritou spíš prodej a vnucování nějaké jediné správné cesty?
Buďte, prosím, zvlášť pečlivý ve výběru, když máte zdravotní problémy nebo potřebujete pomoc se stravováním dětí. Vyhledejte určitě kvalifikovaného nutričního terapeuta nebo dietologa.
Zdroje:
http://images.clipartpanda.com/nurse-clipart-pc567egcB.jpeg
http://worldartsme.com/images/public-health-nurse-clipart-1.jpg